Back to Product: 06R Compact General Industrial Regulator
Click Image to Zoom

06R Compact General Industrial Regulator
06R Compact Prep-Air II Regulator
| Part #: 06R113AC | Manufacturer: Parker |
|
Price/UOM: $104.26
|
Availability : 260 In Stock |
| UOM: EA |
In-Stock Symbol Meaning:
Orders placed by Noon EST ship same day *
Normally Ships in 1 - 2 weeks
![]() Order by Noon, Partial ship same day*, balance ships in 1 - 2 weeks
* Applies to in-stock items and excludes weekends and holidays |
| Description: |
06R Compact General Industrial Regulator
|
Product Attributes
| Port: | 1/4 NPT |
| Supply Pressure Range: | 0 to 250 PSIG (0 to 17.2 bar) |
| Secondary Pressure Range: | 2 to 125 PSIG (0 to 8.6 bar) |
| Gauge Type: | None |
| Relieving/Non-relieving: | Relieving |
| Maximum Flow: | 53 SCFM (25 dm3/s) |
| Operating Temperature: | 0°C to 80°C (32°F to 175°F) |
| UOM: | EA |
| Trade Name: | Prep-Air II |
| Air Preperation Series: | General Industrial |
| Air Preperation Product Type: | Regulator |
| Series: | 06R Compact |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Flow Range: | 25 - 75 SCFM |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |
| Part Number Tags: | N/A |
Catalog / Technical Data

