Back to Product: P33 Standard Global Modular Filter/Regulator
Click Image to Zoom

P33 Standard Global Modular Filter/Regulator
P33 Standard Airline Filter/Regulator
| Part #: P33EA94ESABNGP | Manufacturer: Parker |
|
Price/UOM: $224.68
|
Availability : 18 In Stock |
| UOM: EA |
In-Stock Symbol Meaning:
Orders placed by Noon EST ship same day *
Normally Ships in 1 - 2 weeks
![]() Order by Noon, Partial ship same day*, balance ships in 1 - 2 weeks
* Applies to in-stock items and excludes weekends and holidays |
| Description: |
P33 Standard Global Modular Filter/Regulator
|
Product Attributes
| Port: | 1/2 NPT |
| Bowl Type: | Metal with sight gauge |
| Filter Drain Type: | Auto Float |
| Element Rating: | 5 micron |
| Supply Pressure Range: | 15 to 250 PSIG (1.0 to 17.2 bar) |
| Secondary Pressure Range: | 2 to 125 PSIG (0 to 8.6 bar) |
| Gauge Type: | None |
| Relieving/Non-relieving: | Relieving |
| Maximum Flow: | 191 SCFM (90 dm3/s) |
| Operating Temperature: | -25°C to 65.5°C (-13°F to 150°F) |
| UOM: | EA |
| Air Preperation Series: | Global Modular |
| Air Preperation Product Type: | Filter/Regulator |
| Series: | P33 Standard |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Flow Range: | 100 - 200 SCFM |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |
| Part Number Tags: | N/A |
Catalog / Technical Data

