Back to Product: P33 Standard Global Modular Regulator
Click Image to Zoom

P33 Standard Global Modular Regulator
P33 Standard Airline Regulator
| Part #: P33RA94BNGP | Manufacturer: Parker |
|
Price/UOM: $110.04
|
Availability : 30 In Stock |
| UOM: EA |
In-Stock Symbol Meaning:
Orders placed by Noon EST ship same day *
Normally Ships in 1 - 2 weeks
![]() Order by Noon, Partial ship same day*, balance ships in 1 - 2 weeks
* Applies to in-stock items and excludes weekends and holidays |
| Description: |
P33 Standard Global Modular Regulator
|
Product Attributes
| Port: | 1/2 NPT |
| Supply Pressure Range: | 0 to 300 PSIG (0 to 20 bar) |
| Secondary Pressure Range: | 2 to 125 PSIG (0 to 8.6 bar) |
| Gauge Type: | Round |
| Relieving/Non-relieving: | Relieving |
| Maximum Flow: | 212 SCFM (100 dm3/s) |
| Operating Temperature: | -25°C to 65.5°C (-13°F to 150°F) |
| UOM: | EA |
| Air Preperation Series: | Global Modular |
| Air Preperation Product Type: | Regulator |
| Series: | P33 Standard |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Flow Range: | > 200 SCFM |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |
| Part Number Tags: | N/A |
Catalog / Technical Data

