Back to Product: P3NR Hi-Flow General Industrial Regulator
Click Image to Zoom

P3NR Hi-Flow General Industrial Regulator
P3NR Hi-Flow Prep-Air II Regulator
| Part #: P3NRA9PBNN | Manufacturer: Parker |
|
Price/UOM: $673.54
|
Availability : 4 In Stock |
| UOM: EA |
In-Stock Symbol Meaning:
Orders placed by Noon EST ship same day *
Normally Ships in 1 - 2 weeks
![]() Order by Noon, Partial ship same day*, balance ships in 1 - 2 weeks
* Applies to in-stock items and excludes weekends and holidays |
| Description: |
P3NR Hi-Flow General Industrial Regulator
|
Product Attributes
| Port: | 1 1/2 NPT |
| Supply Pressure Range: | 0 to 250 PSIG (0 to 17.2 bar) |
| Secondary Pressure Range: | 10 to 125 PSIG (0.7 to 8.6 bar) |
| Gauge Type: | None |
| Relieving/Non-relieving: | Relieving |
| Maximum Flow: | 300 SCFM (141 dm3/s) |
| Operating Temperature: | 0°C to 80°C (32°F to 175°F) |
| UOM: | EA |
| Air Preperation Series: | General Industrial |
| Air Preperation Product Type: | Regulator |
| Series: | P3NR Hi-Flow |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Flow Range: | > 200 SCFM |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |
| Part Number Tags: | N/A |
Catalog / Technical Data

