
SELECTED FILTERS
Automatically Selected
| » | Trade Name: GlobalCore |
| » | Series: 387TC |
| » | Hose Pressure Range: Medium |
| » | Inch/Metric: Inch |
| » | Distinct Properties: Tough Cover Constant Pressure 3000 PSI |
| » | Application: Hydraulic |
| » | Working Pressure Range: 3000 to 3999 PSI (207 to 276 bar) |
| » | Inner Diameter Inch/mm: Inch |
| » | Material: Rubber |
| » | Operating Temperature: -40°F to +257°F (-40°C to +125°C) |
| » | Parker Division: Hose Products |
| » | Specification: ISO 18752 |
| » | Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) |
UN-SELECTED FILTERS
Minimum Bend Radius

387TC Series
Medium Tough Cover Constant Pressure 3000 PSI Hydraulic Hose
Medium Tough Cover Constant Pressure 3000 PSI Hydraulic Hose

Orders placed by Noon EST ship same day *
Normally Ships in 1 - 2 weeks

Order by Noon, Partial ship same day*, balance ships in 1 - 2 weeks
* Applies to in-stock items and excludes weekends and holidays
Bold items are most common and readily available.
Product Specifications |
387TC-4 $5.81 Add to Cart More Info |
387TC-6 $6.07 Add to Cart More Info |
387TC-8 $8.11 Add to Cart More Info |
387TC-10 $10.93 Add to Cart More Info |
|---|---|---|---|---|
| Availability | 67599 In Stock | 71890 In Stock | 80839 In Stock | 17375 In Stock |
| Normally Ships In | ||||
| Inner Diameter | 0.25 Inch | 0.375 Inch | 0.5 Inch | 0.625 Inch |
| Working Pressure | 3,000 psi (21 MPa) | 3,000 psi (21 MPa) | 3,000 psi (21 MPa) | 3,000 psi (21 MPa) |
| Mating Fitting Series | 43 | 43 | 43 | 43 |
| Material | Rubber | Rubber | Rubber | Rubber |
| 387TC-4 | 67599 In Stock |
$5.81 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 0.25 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43 Material: Rubber |
||||
| 387TC-6 | 71890 In Stock |
$6.07 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 0.375 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43 Material: Rubber |
||||
| 387TC-8 | 80839 In Stock |
$8.11 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 0.5 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43 Material: Rubber |
||||
| 387TC-10 | 17375 In Stock |
$10.93 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 0.625 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43 Material: Rubber |
||||
| 387TC-12 | 42768 In Stock |
$15.13 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 0.75 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43 Material: Rubber |
||||
| 387TC-16 | 27510 In Stock |
$20.41 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 1 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43 Material: Rubber |
||||
| 387TC-20 | 10144 In Stock |
$43.90 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 1.25 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43, 77 Material: Rubber |
||||
| 387TC-20-BX | 134 In Stock |
$53.37 |
Add to Cart | |
|
Inner Diameter: 1.25 Inch Working Pressure: 3,000 psi (21 MPa) Mating Fitting Series: 43, 77 Material: Rubber |
||||
Application: Hydraulic
